Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci 26. pluku prezentovali na Dnech NATO kromě radiolokační techniky i specifické procesy v systému protivzdušné obrany

Vojáci 26. pluku prezentovali na Dnech NATO kromě radiolokační techniky i specifické procesy v systému protivzdušné obrany

 

Veřejnosti známá a oblíbená akce Dny NATO, a letošní rok také sedmý ročník Dnů Vzdušných sil AČR, se uskutečnila o víkendu 17. až 18. září 2016 na ostravském mošnovském letišti.

Sobotní program Dnů NATO zahájil výstřel z tanku T-72 M4CZ, ke kterému dal povel první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun, a kterému přihlíželi premiér Bohumil Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický.

Představily se zde téměř veškeré útvary jak pozemních, tak i vzdušných sil, prvky logistické a zdravotnické podpory a také příslušníci aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava, Vojenské policie, Hradní stráže, Policie České republiky a vězeňské a celní služby. Letos také padl rekord v účasti zahraničních armád, bylo jich celkem 21.

V rámci statických ukázek prezentoval 26. pluk velení, řízení a průzkumu radiolokační techniku 262. radiotechnického praporu, konkrétně třídimenzionální radar ST-68U CZ ze 3. radiotechnické roty. Jedná se o mobilní radiolokační prostředek určený k radiolokačnímu průzkumu a zjišťování především nízko letících cílů. Zabezpečuje měření ve třech souřadnicích (azimut, šikmá dálka a polohový úhel) a umožňuje určit polohu zdroje aktivního rušení.

 

Další zájemci pak byli ve stanu Vzdušných sil Armády České republiky seznámeni se specifickou činností 261. Střediska řízení a uvědomování. Na stanovišti byl popsán a prezentován nejen systém protivzdušné obrany, ale také jednotlivé procesy v tomto systému. Celá prezentace byla na závěr zakončena komplexní video ukázkou taktického zásahu protivzdušné obrany proti možnému narušiteli vzdušného prostoru České republiky, která sklízela u návštěvníků zasloužený úspěch.

Foto: svob. Tomáš Zorvan

 

Nahoru