Úvodní stránka > Aktuality > 26. pluk součástí posádkových oslav Mezinárodního dne dětí

26. pluk součástí posádkových oslav Mezinárodního dne dětí

I přes nepřízeň počasí zavítalo v pátek 3. června 2016 do Jaselských kasáren ve Staré Boleslavi v rámci oslav Mezinárodního dne dětí téměř dva tisíce malých návštěvníků. Program dětského dne připravila Agentura logistiky a 26. pluk velení, řízení a průzkumu ve spolupráci s městem Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

„Jsme rádi, že jste se tu sešli v tak hojném počtu, každým rokem je vás víc a to pro nás znamená, že naše úsilí není marné,“ zaznělo v úvodu z úst jednoho z organizátorů akce nadpraporčíka Miroslava Matěky. Den dětí pak oficiálně zahájili starosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Vlastimil Picek společně s ředitelem Agentury logistiky brigádním generálem Jaroslavem Trakalem a zástupcem velitele 26. pluku plukovníkem gšt. Zdeňkem Gabrielem a dalšími představiteli zabezpečujících složek.

Děti si mohly prohlédnout nejen vojenskou výstroj, výzbroj a techniku, ale nechyběly ani ukázky výcviku. Největšího ohlasu se dočkal vrtulník Mi-17, který se po přistání doslova ocitnul v obležení malých i velkých zájemců. „Když vrtulník přistával, musel jsem si držet kšiltovku, aby mi neulétla, nečekal jsem takový vítr,“ vzrušeně vyprávěl žáček brandýské základní školy. Stejné nadšení jako přistání vrtulníku pak následně vyvolal průlet dvou bojových letounů L-159 Alca.

O další dynamické ukázky vojenského charakteru se postarali příslušníci staroboleslavského pluku. Výcvik služebních psů a následné zadržení narušitele byly názornou demonstrací umu psovodů z roty bojového zabezpečení 261. Střediska řízení a uvědomování.  Techniku armádního bojového umění sebeobrany a boje zblízka, neboli Musada, předvedli vojáci čety zabezpečení 262. radiotechnického praporu. Všichni společně si pak „zahráli“ na demonstranty a výtržníky při zásahu Policie ČR.

Radiolokační technika v podobě třídimenzionálního radaru ST-68U CZ přijela do Staré Boleslavi až z 6. radiotechnické roty ze západních Čech. Dále se 26. pluk velení, řízení a průzkumu prezentoval statickou ukázkou vozidla T-810 a terénního automobilu Landrover. Příchozí zaujaly i spojovací prostředky, které si mohli sami vyzkoušet: „Tady orel, tady orel,“ ozývalo se ze stanu.

Součástí bohatého doprovodného programu byly atrakce a soutěže pro děti, k vidění byla ohňová show, vystoupení žonglérů nebo akrobatická jízda na freestyle bmx kole. Z prostoru heliportu odcházely děti plné dojmů a s úsměvem na tváři.

 

Nahoru