Úvodní stránka > Aktuality > Staroboleslavští pomáhali dětem projít Bránou do pravěku

Staroboleslavští pomáhali dětem projít Bránou do pravěku

V sobotu 20. září 2014 se v Praze v parku Charlotty G. Masarykové uskutečnil již 4. ročník rodinného festivalu s názvem Podzimní hrátky letos s podtitulem Brána do pravěku. Akci pořádal spolek Porte za podpory Městské části Praha 6 a Hlavního města Prahy, na akci se podíleli i příslušníci 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

Program probíhal ve znamení cesty do pravěku a výpravy do jednotlivých vývojových stádií života na Zemi. Kromě divadelního představení Petra Vacka, který také celou akci moderoval, mohli návštěvníci sledovat vystoupení bubenického seskupení Recyklas, anebo se sami zapojit do rituálního bubnování se zkušeným lektorem Petrem Šušorem.

Ratolesti bylo možno svěřit do rukou zkušených umělců: pod vedením akademického sochaře Jiřího Středy děti modelovaly Věstonickou Venuši a rozmanité postavy zvířat, jimiž se volně inspirovaly v nedaleké jeskyni, s akademickou malířkou Evou Sýkorovou-Pekárkovou malovaly svou představu Velkého třesku. Na dalších stanovištích si mohly vyrobit vlastního trilobita, lovit praryby nebo si společně hrát s dinosauřími razítky a omalovánkami. V Pravěké škole se děti nejen seznámily s počátky klínového písma, ale procvičily si i paměť logickými hrami a rébusy, k dispozici byla i čítárna.

Členové archeologického oddílu Mamuti naučili zájemce rozdělávat oheň, vyrábět pazourky, oštěpy, kyje nebo sekyrky. Kdo si nebyl jistý svou manuální zručností, rozeznával a sbíral rostliny, bobule a kořínky, anebo mohl připravit něco k snědku – vyráběla se mouka a pekly se placky. Ani malí lovci nepřišli zkrátka: vlastnoručně vyrobeným oštěpem cvičili hod na mamuta. Samozřejmě nechyběli ani dinosauři – na otázky jací byli, kolik a jaké druhy se na Zemi pohybovaly, našli návštěvníci odpověď na dinosauří výstavě. Součástí programu bylo i Pravěké tržiště, kde byla k dispozici kromě rozmanitého občerstvení celá škála zajímavých nejen prehistorických produktů jako například sportovní potřeby, dětské knihy, hračky atd.

„Letošní Hrátky přilákaly více než 2500 lidí – rodin s dětmi všech věkových kategorií, od těch nejmenších po náctileté. Na své si přišli i rodiče, pro které bylo připraveno nejen hlídání dětí v dětském koutku, ale i zajímavé občerstvení a v neposlední řadě i výzva ve formě logických her. Společně s dětmi plnili pravěkou mapu podpisy z jednotlivých stanovišť, aby se mohly stát součástí losování o ceny, které se odehrálo celkem třikrát a oceněno bylo 15 dětí. Díky ochotné a laskavé pomoci příslušníků 26. pluku velení, řízení a průzkumu jsme nejen nezmokli, ale dokonce se dětem věnovali na jednom ze stanovišť, kde je učili lovit pravěká rybí monstra. Všem jim patří vřelý dík“, komentovala akci Vladana Rýdlová, předsedkyně pořádajícího spolku Porte.

Nahoru