Úvodní stránka > Aktuality > Výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení elektronického boje, to byl Ramstein Guard 11

Výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení elektronického boje, to byl Ramstein Guard 11

 

Mezinárodní cvičení s názvem Ramstein Guard 11 se v týdnu od 17. do 21. října 2016 konalo ve vzdušném prostoru České republiky. Jedná se o výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení elektronického boje neboli vedení bojové činnosti v prostředí rušení radiolokačních i rádiových prostředků.

<--break->

Na tomto cvičení se podíleli i příslušníci 26. pluku. Jednotlivé směny 261. Střediska řízení a uvědomování (CRC = Control and Reporting Centre) vedly bojovou činnost v podmínkách rušení a předávaly hlášení od podřízených útvarů nadřízenému stupni, kterým je pro CRC Centrum společných vzdušných operací CAOC se sídlem v německém Uedemu. Operátoři jednotlivých radarů na rotách 262. radiotechnického praporu zase měli možnost vyzkoušet si použití možných ochran při rušení a operativní reakci na změnu situace.

V prostorách CRC se nacházelo řídící centrum" cvičení (CTC = Co-ordination and Tasking Cell), odkud kromě vojenských profesionálů ze štábu 26. pluku působili zástupci podílejících se zahraničních součástí - CAOC, JEWCS (koordinátor pozemního rušiče Mini-Radar Van dislokovaného letos u 5. radiotechnické roty) a Cobham Aviation (soukromá společnost vlastnící rušící letoun DA-20). Ve venkovních prostorách CRC také měla působiště rušící technika opavského 53. pluku průzkumu a elektronického boje. 

Do cvičení byly vedle 26. pluku velení, řízení a průzkumu zapojeny i další útvary vzdušných sil - 21. základna taktického letectva, 24. základna dopravního letectva a 25. protiletadlový raketový pluk.

„Vedení bojové činnosti v reálném prostředí za souběžného rušení radiolokačních i rádiových prostředků je pro jednotky vzdušných sil velkým přínosem. Možnost procvičení součinnosti všech jednotek a koordinace jejich činnosti v podmínkách rušení totiž nelze v běžné mírové situaci reálně vyzkoušet," zhodnotil význam Ramstein Guardu koordinátor cvičení z Velitelství vzdušných sil AČR. 

_______________________________________________________________________________________________________________

Jeden den na CTC

Směna CRC má za sebou ranní briefing předávající směny, zazněly tu všechny důležité úkoly dnešního dne. My na CTC si rychle aktualizujeme briefing pro cvičení – počasí na Moravě nevypadá dobře, vrtulník asi budeme muset zrušit. Ostatní jednotky hlásí připravenost – základna v Čáslavi, radiotechnické roty, Kbely i 53. pluk jsou připravené na další den cvičení.

„Majore, máme závadu na radaru, technici to řeší vlastními silami.“ – „Děkuji, letová akce začne za hodinu, pokud závadu neodstraní, využijeme jen druhý radar na jednotce.“ „Majore, námraza je v 600 metrech, zatím to nevypadá dobře, ale za hodinu bude vše jinak, doufám.“ 

Ano, takhle to začíná každý den. Do toho jedna zlomená noha, kvůli které se musel povolat náhradník, jedno porouchané auto a hledání poruchy na trase z hor na CRC, aby nám fungoval výnos od pasivek. Naštěstí pozemní rušiče fungují za každého počasí. Holandský kolega upřesňuje, jaké techniky rušení dnes použijeme, my mu jen musíme potvrdit, které prostředky dnes budou ve vzduchu a na zemi. Doplníme i stav bojeschopnosti našich radarů, které budeme rušit.

Hodina „H“ a vzlétají naše letadla. Radar na východě Čech hlásí rušení a vyhledává naše stíhače. Po deseti minutách hlásí rušení rádia i piloti. Jdu se podívat na sekci řídících bojového navedení – mladý letovod se sluchátkama na uších ani nevnímá, že za ním někdo stojí: „Bingo 12, Bingo 12, how you read me?“ Žádná odezva a z vedlejšího rádia, na jiné frekvenci, se ozve písnička od Beatles. Po další půlminutě se ozývá Bingo a hlásí rušení komunikace na rádiu. Musí to být trochu adrenalin, nejspíš stejně jako letovod se sluchátky se zapotil i pilot alky a kluci na radarech, kteří hlásí kontakt se stíhači po použití ochran proti rušení na radaru.

Řídící cvičení, italský plukovník, hlásí, že nadřízený stupeň dostává všechny hlášení v pořádku a ptá se, jestli vše probíhá podle plánu. Ozve se jen: „Yes, sir!“ Ano, vše probíhá podle plánu a my se těšíme, že budeme moct za pár hodin nahlásit úspěšné splnění mise.

Naši si s rušením opět poradili. Je to zajímavé a vzrušující, když se ocitnete v situaci, kdy „nevidíte“ nic na radaru, když pilotovi místo instrukcí hraje v rádiu „Yesterday“ a všichni – pilot, operátor, technik, letovod nebo velitel – hledáte náhradní řešení a vybavujete si náhradní postupy, které v těchto případech až tak často nezažíváte a cvičíte je společně v rámci vzdušných sil jednou v roce na cvičení Ramstein Guard.

 

Nahoru