Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci i občanští zaměstnanci pluku si připomněli Den ozbrojených sil nejen v posádce, ale i na Vítkově

Vojáci i občanští zaměstnanci pluku si připomněli Den ozbrojených sil nejen v posádce, ale i na Vítkově

Den ozbrojených sil je každým rokem příležitostí k oslavě na všech vojenských velitelstvích a útvarech. Ne jinak tomu bylo ve čtvrtek 30. června 2016 v  posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, kdy si vojáci a občanští zaměstnanci tento významný den připomněli slavnostním nástupem.

Ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaroslav Trakal zahájil nástup přečtením rozkazu ministra obrany, ve kterém se odrážela symbolika Dne ozbrojených sil – připomínka přísahy československých legionářů dvacátého prvního a dvacátého druhého střeleckého pluku ve francouzském Darney 30. června 1918.

Následoval ceremoniál předání vyznamenání vybraným vojákům, ať už medailí Za službu v ozbrojených silách ČR nebo ocenění za významný podíl na rozvoji logistiky nebo za příkladnou službu v zahraniční misi.

  Kromě hlavních funkcionářů útvarů a zařízení posádky přijali pozvání na nástup i představitelé místní správy a samosprávy, mezi nimi například místostarosta města Petr Kváča a předseda místní organizace Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Selner.

Vojáci 26. pluku reprezentovali i na pražském Vítkově, kde oslavy Dne ozbrojených sil vrcholily za účasti ministra obrany Martina Stropnického, náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře a řady dalších významných hostů z vojenského i politického života. 

„Dnešek nám připomíná, že vojenské hodnoty jakou jsou čest, odvaha, věrnost a vlastenectví se staly součástí každodenní služby našich vojáků, na kterých naše armáda staví,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický a dodal: „Je dobré připomenout, že těch našich legionářů v první světové válce bylo více než sto tisíc. Často si říkáme, že my Češi nebojujeme, že nejsme schopni pro svou vlast něco udělat, není to úplně přesné. To platí i o první světové válce. V tomhle jsme zbytečně sebekritičtí.“

 

Foto: Hana Selnerová, Michal Voska

 

Nahoru