Úvodní stránka > Aktuality > V Praze jednali odborníci na rozvoj technologie Link16, organizátorem konference byl 26. pluk

V Praze jednali odborníci na rozvoj technologie Link16, organizátorem konference byl 26. pluk

Ve dnech 27. až 29. září 2016 se v Praze pod záštitou Vzdušných sil Armády České republiky uskutečnila mezinárodní konference EJCC (European JTIDS/MIDS Cross Border Coordination Conference) zaměřená na problematiku přeshraniční koordinace využití taktického datového protokolu Link16.

Česká republika se stala součástí této úzce specializované skupiny odborníků v roce 2012. Pracovní skupina je součástí celosvětového uskupení MNWG (Link16 Spectrum Multinational Working Group).

Pro letošní rok se organizace ujala Národní skupina řízení a kontroly datových linek – DLMC (Data Link Management Cell) dislokovaná na 261. Středisku řízení a uvědomování (dále jen CRC – Control and Reporting Centre) v Hlavenci.

Mezi hlavní témata konference mimo mezinárodní plánování a monitorování použití technologie v Evropě patří tvorba a implementace jednotných Link16 evropských operačních procedur. Tradičně byla diskutována témata zaměřená na aktualizaci a zhodnocení současných operačních schopností a interoperabilitu nejen v rámci Severoatlantické aliance.

 „Konferenci lze zařadit k nejvýznamnějším setkáním odborníků v oblasti operačního použití Link16. CRC se stalo průkopníkem v použití Link16 v České republice a DLMC, jako národní koordinační autorita, hraje nezastupitelnou roli v oblasti managementu operačního použití nejen v rámci Vzdušných sil AČR. V době blížící se implementace Link16 do stíhacích letounů JAS-39 Gripen jsou výsledky z jednání a konferencí obdobného zaměření klíčové a mohou radikálně ovlivnit budoucí využití této technologie v ČR“, zhodnotila význam mezinárodního jednání náčelnice DLMC kapitánka Naďa Jelínková.

Konference byla otevřena delegacím z členských i nečlenských zemí NATO. Mimo delegací ze 17 evropských zemí se odborného semináře zúčastnili rovněž zástupci Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě, letecké základny NATO v Geilenkirchenu, Mnohonárodních operačních středisek vzdušných sil ze španělského Torrejonu a německého Uedemu a zástupce organizace EUROCONTROL. Jako pozorovatelé byli přizváni zástupci Spojených států amerických. 

Link16 je moderní vojenská technologie, která umožňuje přenos a výměnu taktických dat v reálném čase. Mezi tyto data patří např. výměna rozpoznaného obrazu o vzdušné situaci. Po implementaci Link16 do JAS-39 Gripen bude možné datový protokol použít rovněž k bojovému řízení těchto letadel.  Česká republika v současné době využívá dva pozemní terminály umístěné právě v prostorách CRC v Hlavenci.

Autor: kpt. Ing. Naďa Jelínková

Nahoru