Úvodní stránka > Aktuality > Oslavy 70. výročí konce 2. světové války u 26. pluku

Oslavy 70. výročí konce 2. světové války u 26. pluku

Letošní rok v květnu si připomínáme obzvláště významné výročí, a to 70 let od konce 2. světové války. Oslavy osvobození probíhaly prostřednictvím rozmanitých forem vzpomínkových a pietních akcí na téměř celém území naší republiky. Ani 26. pluk si oslavy významného výročí nenechal ujít.

5. května 2015 se příslušníci 26. pluku účastnili oslav 70. výročí konce 2. světové války u Centrálního pomníku obětí 2. světové války v Zámecké aleji v Brandýse nad Labem. Společně se zástupci místní samosprávy, představiteli regionálních sdružení a svazu veteránů, zástupci pražské židovské obce a občany města se poklonili památce obětí 2. světové války. Slavnostní projevy starosty města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Vlastimila Picka a dalších řečníků předcházely slavnostnímu aktu odhalení pamětních desek. Vypálená jména občanů města, obětí bojů za svobodu a obětí nacismu budou navždy připomínat jejich hrdinské osudy.

7. května 2015 se pak u příležitosti oslav sedmdesátého výročí konal v posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav slavnostní nástup, kterého se účastnili vojáci a občanští zaměstnanci posádkových útvarů a zařízení. Mezi pozvanými hosty nechyběli místostarosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Jiří Vojta, bývalý náčelník Generálního štábu AČR generálplukovník v.v. Jiří Nekvasil a vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu městského úřadu Milan Novák.

Ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaromír Zůna vyhlásil Rozkaz ministra obrany ke Dni vítězství. Ministr obrany Martin Stropnický v něm vzdává úctu všem, kdo se boje proti okupantům zúčastnili a připomněl památku těch, kteří v boji za svobodu položili své životy. „Dnešním životním zájmem našeho státu není jen zajištění jeho suverenity a územní celistvosti, ale také obrana jeho demokratických a civilizačních hodnot. Se svými spojenci sdílíme své ekonomické, politické a bezpečnostní priority. Individuální svoboda, rovnost před zákonem a demokratický systém jsou společným dědictvím, které spojuje a charakterizuje členské státy Aliance daleko více, než by bylo na první pohled patrné“. Těmito slovy ukončil vyhlášení Rozkazu ministra obrany ke Dni vítězství brigádní generál Jaromír Zůna.

Oslavy pak pokračovaly položením věnců a kytic u pietních míst v posádkovém městě a jeho blízkém okolí.

Nahoru