Úvodní stránka > Aktuality > Na Slavnostech svobody v Plzni byla k vidění radiolokační technika 26. pluku

Na Slavnostech svobody v Plzni byla k vidění radiolokační technika 26. pluku

Největší oslavy konce druhé světové války se konaly od pátku 5. května do pondělí 8. května 2017. Čtyřdenní Slavnosti svobody v Plzni přilákaly letos kolem 90 tisíc lidí.

Slavnostmi svobody se Plzeň od roku 1990 každoročně v květnu pomyslně vrací do roku 1945. Přijíždějí sem lidé z celého světa, aby společně s obyvateli města, vojenskými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození americkou armádou. Právě účast veteránů, jejichž každoroční návštěvy bývají plné emocí, byla donedávna základem připravovaného programu. S postupujícím časem veteránů ubývá. Zůstali již jen jednotlivci, kterým zdraví dovolí i přes svůj pokročilý věk absolvovat náročnou cestu do České republiky. Proto se město Plzeň snaží posunout oslavy osvobození do další roviny, která by zajistila kontinuitu Slavností svobody, zachování tradice, památku na zásadní momenty historie a především posílení současné svobody.

Ani letos nechyběly tradiční části programu, například konvoj vojenských historických vozidel, vzpomínková setkání a pietní akty u památníků II. světové války nebo beseda s veterány. To vše bylo doprovázeno kulturními akcemi všeho druhu. 

Do bohatého programu nemalou měrou také přispěla Armáda České republiky. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si soudobou vojenskou techniku a další připravené ukázky.

Během slavností prezentovali vojáci 26. pluku velení, řízení a průzkumu radiolokační techniku. Do Plzně přijeli příslušníci 6. radiotechnické roty s radarem ST-68U CZ. 

Foto: nrtm. Libor Slavík

 

Nahoru