Úvodní stránka > Aktuality > Češi a Maďaři si vyměnili zkušenosti v oblasti ochrany vzdušného prostoru

Češi a Maďaři si vyměnili zkušenosti v oblasti ochrany vzdušného prostoru

 

Ve dnech 4. až 5. listopadu 2015 zavítala na pracovní návštěvu do Staré Boleslavi k 26. pluku velení, řízení a průzkumu skupina příslušníků ozbrojených sil Maďarska. Návštěva se uskutečnila v rámci mezinárodního kontraktu pořízení páteřních radarů do armády České a Maďarské republiky.

Konkrétně se jedná o radiolokátor RAT-31 DL, známý také pod zkratkou FADR (Fixed Air Defence Radar). Zatímco
maďarská strana disponuje třemi kusy těchto radiolokátorů, na území našeho státu se nacházejí dva radary typu FADR, které jsou ve výzbroji staroboleslavského pluku. Systém vzájemné výměny zkušeností funguje od roku 2009, kdy se v maďarském městě Békéscsaba konalo první bilaterální jednání týkající se problematiky užívání stejného typu radiolokační techniky. Další setkání proběhla v letech 2011 a 2012 v jihomoravských Sokolnicích a maďarském městě Bánkút.

„Na základě dosavadních zkušeností a následných jednání je možné poukázat na potencionální chyby radarového sytému, objevené během používání radiolokační techniky oběma stranami,“ řekl radarový specialista 1. radiotechnické roty FADR poručík Jiří Jindřichovský. Hlavním přínosem těchto setkání je poskytnout společnou zpětnou vazbu italskému dodavateli a výrobci radaru, a umožnit mu tak co nejefektivnější řešení problému.

 „S Maďarskou republikou spolupracuje náš útvar nejen v oblasti ochrany vzdušného prostoru. Pro hodnocení našich cvičení dle standardů NATO využíváme nabídky účasti kvalifikovaných hodnotitelů z maďarských vzdušných sil,“ uvedl na závěr pracovní návštěvy plukovník generálního štábu Milan Malík, velitel 26. pluku. Obě strany pak shodně potvrdily důležitost a nutnost vzájemné spolupráce mezi oběma zeměmi.

Během svého pobytu v České republice měli maďarští kolegové kromě objektu radiotechnické roty ve východočeské obci Nepolisy také možnost navštívit 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. 

Nahoru